A dá se to zkvasit?

Den domácího fermentátora

Na posledním fermentačním workshopu padl dotaz, jak vypadá můj typický den a kolik fermentovaných věcí tak asi sním. Ten dotaz se mi moc líbil, ale abych nezdržoval praktickou část, shrnul jsem to do asi tří vět. Proč to ale nehodit na digi papír? …

Rýže koji část 4. - miso pasta

Posledním samostatným dílem v tomto miniseriálu o lahodných plesnivých kondimentech bude návod na vlastní domácí miso, které si pošlete do budoucnosti, a až uběhne pár let, tak si ho jen vyzvednete. Co je to miso pasta jsme si popsali už v úvodním …


Rýže koji část 3. - jednoduché recepty

Podle víkendového postupu popsaného v minulém dílu jste si nadělili dvě kila krásně prorostlé voňavé houbovité matérie, která je kupodivu sladká, a vy už podle předchozích zvěstí tušíte, že bude umět zázračné věci v kuchyni. Nejste daleko od pravdy, …

Rýže koji část 2. - pěstování

Odšťavňovací hrnec uvaří párou i rýži V úvodním článku tohoto seriálu jsme si pověděli, k čemu je vlastně dobré pustit nějakou plíseň na rýži. Víme už také, že pokud bychom si chtěli s koji rýží pohrát, museli bychom si koupit sáček za pětistovku, a …


Rýže koji část 1. - příběh

Čerstvá rýže koji plně prorostlá Aspergillem Do fermentačního vlaku jsem naskočil v době, když už měla Zuzka tento blog pěkně rozepsaný, plný inspirativních návodů a prapodivných bublavostí, ze kterých jsem mohutně těžil. Dodnes mám pocit, že jí jako …

Resuscitace?

autor: PhD comix Asi jste si všimli, že je tu poněkud mrtvo.  Hlavním důvodem je fakt, že mě prostě čím dál tím víc baví moje práce zapadlé vlastenky pro Post Bellum  a objevila jsem kouzlo archivů a tak holt prokrastinuji spíše listováním v …


Polévky z kvásku III. balkánské. Ciorba a trahaňa

Po poněkud dlouhé pauze se vracím k seriálu, který přerušil  symbiotický půst - ke kváskovým polévkám z kvásku. Konec konců vrátily se mlhy, tma a plískanice a pořádná polévka rozhodně pomůže. Tentokrát se vydáme na Balkán, kde rozkvašují kukuřičnou …

Symbiotický půst - závěrečný díl - snídaně

zdroj obrázku jsem použila odsud. Jako závěrečný díl seriálu o symbiotických pokrmech jsem si vybrala snídaně.  Jsem snídací typ a tak nemám problém souhlasit se všemi těmi  doporučeními, jak je snídaně důležitá.  Dokonce mi daleko více vyhovuje tří …


Symbiotický půst VIII - šestý týden - Levanta

miniatura je sice perská, ale krásná. Začátkem února ten plán na postní články vypadal jako prima nápad.  Ovšem během března začaly události houstnout a čas se nejspíš někam vypařuje.  A tak s obrovským vděkem využívám nabídky  Rachada -  Michala Huga …

Symbiotický půst VII - pátý týden - indický

bohatý indický oběd Čtvrté postní neděli se tradičně říká družebná. Je v půlce postu a býval určena tomu, aby se lidi scházeli, pili sladké likéry, jedli pálenec -pučálku s cukrem a pepřem  a případně se pekly koláče. No a v dnešní nabídce …


Symbiotický půst VI - misky hojnosti

miska hojnosti z blogu my new roots , která jejich oblibu spustila. Na blogu Good moon spoon v lednu předpovídali trendy na tento rok. A kromě kvašení, a roku luštěnin,  poukazovali taky na  tzv. misky hojnosti a nebo Buddhovy misky. Jenže teda se mi …

Symbiotický půst V. třetí týden.

A je tu třetí postní týden a další várka  symbiotických receptů - takových receptů, ve kterých je dostatek rozmanité vlákniny a zároveň i něco kysaného, s živými mikroby. první dva díly najdete zde   a zde Pokrmy vydají za hlavní jídlo dne (tj. velká …


Symbiotický půst IV - co přichystat na třetí týden.

Pro recepty, které chystám na třetí postní týden to bude chtít zase trošku příprav. Z prvního týdne by vám mohla zbýt kysaná řepa a celer - budou se hodit.  Druhá postní neděle se jmenuje Pražná a  my bychom měli jíst pražmo - naklíčené a upražené …

Symbiotický půst III - druhý týden

vychází na černou neděli - dali jste si pučálku? Druhá várka symbiotických receptů - tedy pokrmů kde je především dostatek různorodé vlákniny, která udržuje naživu naši vnitřní mikrozoo a zároveň obsahuje i nové přírustky. TEdy probiotika i prebiotik …


Symbiotický půst II. 1 týden.

První týden  velikonočního postu právě začíná. A jak jsem slibovala, jsem tu inspiracemi na  symbiotická jídla - tedy na jídla ve kterých najdete jak  probiotika, tak prebiotika.  Neboli živé, prospěšné mikroby a dostatek různých druhů fermentovatelné …

Symbiotický půst III

smoothie polenta se zeleninou a salsou jako že reuben natto s hnědou rýží bliny rybí salát tortila s fazolemi a salsou miska hojnosti se zeleninou banhmi  ocet+syrovátka kimch bibimbap http://heartmindandseoul.com/kimchi-bibimbap/ boršč zeleninová …


Symbiotický půst I.

Dneska je tučný čtvrtek , kterým začíná vrchol masopustu.  Kdo v následujících dnech nebude mít tukem lesklou pustu a v ruce koblihu, ten nedrží na české tradice!  Ovšem za týden, na popeleční středu začíná velikonoční půst a nastane  doba zříkání se …

Recenze - Justin a Erica Sonnenburgovi Zdravá střeva

To takhle remcáte na facebooku, že  v roce 2016 začne být kvašení módou a že už se v češtině vydávají zázračné mikrobiální diety a ty Missing microbes furt nikdo nechce vydat, až se vám ozve vydavatel té knihy, nad kterou ohrnuju nos a jestli nechci …


Polévky z kvásku II - Polsko a Bělorusko. Žurek a žůr

žitný zákvas s kořením. Pokračujeme druhým dílem kváskových polévek.  Po lokálních, rakousko-uherských se vydáme o kousek víc na severovýchod.  Do Polska a Běloruska. Jejich historie byla často vzájemně propletená a tak by nás nemělo překvapit, že ty …

Polévky z kvásku I. rakousko-uherské. Kyselo, schur a keselica.

původní obrázek je z Atlasu Českých dějin Kde se peče kváskový chleba, tak většinou někoho napadlo zkusit zahustit  nějakou polévku kváskem. A ejhle, ukázalo, se že to byl dobrý nápad.  A tak se často začaly vyrábět i speciální polévkové kvasy. U nás …


Fermentace od Cosima Bellersen Quirini

Už během podzimu vyšla v Gradě další kniha o fermentaci .  Autorkou je německá publicistka Cosima Bellersen Quirini . Ta knížka je německá. Praktická, bez zbytečného okecávání a s jednoznačným popisem. Takže komu vadily filozofující Sandorovy texty a …

Torši

obrázek z hlubin internetu. Za žlutou může kurkuma, za růžovou červená řepa. Na počátku léta jsem našla několik ohromně zajímavých tureckých receptů na kvašenou zeleninu. Něco jsem naložila a rozepsala pár článků, jenže pak Turci začali bombardovat …


Bobule III - slané

Podzim je tady.   Výbuch  barev a záplava ovoce.  I toho divokého, které ovšem naši předkové pečlivě sbírali a střádali na zimní nedostatek. Navíc volně rostoucí bobule mají často i léčivé účinky,  mohou tedy fungovat jako funkční potraviny. Z loňska …

Burčák, sangria a švestky - podzimní limonády

hroznový kefír Slovo burčák v nadpise je poněkud zavádějící. Respektive můžete si burčák vyrobit doma - stačí mít dostatečné množství hroznového vína, vylisovat mošt a přidat kvasinky, nebo nechat rozkvasit na slupkách nadivoko. To co vám chci …


Mléčné nápoje do horkých dní

mattha - další z jogurtových nápojů, které pomáhají přežít vedra. Hledáte, podobně jako já, jak se ochladit? Ideální je obrátit se k tradicím zemí, které se s horkem potýkají dostatečně dlouho, aby našli dobrá řešení. No dobře, tropické ráje to umí …

Angrešt

Jednou za rok se na pichlavých keřích na zahradě objeví záplava sladkých, chlupatých angreštů. Nejlepší jsou samozřejmě oždibované rovnou z keře, rozehřáté od sluníčka.  Ale, jak čtenáře zdejšího blogu jistě nepřekvapí, moc jim sluší, když se …


Turecké kvašáky - Salatalik Tursusu

Turşu na tržnici Většina světa kvasí okurky s koprem. Pokud chcete nějaké takové recepty vyzkoušet, koukněte sem .  Klasické česko-slovenské recepty pak najdete tady .  Případně projděte i ostatní články  o okurkách, co tu mám - dozvíte se jak na …

kvašáková dílna

přijďte si dobře naložit! V neděli 5.7. se v Praze, v prostoru nákladové nádraží Žižkov  bude konat Street food festival   Předvedou se vám tam profesionálové i nadšení amatéři s tím nejlepším ze street foodu z celého světa. Street food je něco, co …


Rebarborové kimči

rebarborarebarborarebarbora Korejci tuhle variantu kimči neznají.  Nejspíš proto, že rebarboru  nepěstují, jen jim roste jako plevel v divoké formě bez dostatečně šťavnatých řapíků a využívají leda kořen coby projímadlo a případně mladé listy. Alespoň …

Křídlatka japonská/sachalinská i česká

invazivní trifid. neuvěřitelně přizpůsobivá kytka Křídlatky všech druhů jsou rychle, strašně moc rychle, rostoucí invazivní rostliny.  Když se někde pomnoží, tak vytváří neprostupné plochy obřích rostlin a je velmi náročné se jí zbavit, protože jsou …


Jste zde: ~ Apetitus.cz ~ Seznam zdrojů ~ A dá se to zkvasit?

Informace o zdroji

O kvašení a kysání a fermentaci všeho možného.

Domovská stránka
http://zkvaseno.blogspot.com/

RSS export
http://zkvaseno.blogspot.com/feeds/posts/default?alt=rss

Systémové informace

ID: 128

Jmenné ID: zkvaseno

Články ručně přidává správce systému: NE

Články jsou schvalovány správcem: NE

Titulek zdroje stahován z RSS exportu: ANO

RSS export je lineární: ANO

Kontrola aktuálnosti proběhla: včera 18:01

Návratový kód: HTTP 404

RSS export naposledy zpracován: 1. listopadu 2017 00:31

Kontrola aktuálnosti naplánována na: dnes 08:23